Sfințirea complexului social al Parohiei „Sfântul M. Mucenic Gheorghe“ din Săveni

Viața parohiei Septembrie 19, 2016

La Parohia „Sfântul M. Mucenic Gheorghe“ din Săveni, Protopopiatul Botoșani, s-a reuşit, prin grija părintelui paroh Constantin Macuc, ridicarea şi finalizarea unui aşezământ social-filantropic modern, dotat cu toate cele necesare. Ca o încununare a eforturilor enoriaşilor şi ale preotului din Săveni, slujba de sfinţire a aşezământului a fost oficiată duminică, 18 septembrie, de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, în sobor numeros de preoţi şi diaconi.

Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, s-a aflat duminică, 18 septembrie 2016, la Parohia „Sf. M. Mucenic Gheorghe“ din Săveni, Protopopiatul Botoșani, unde a oficiat slujba sfinţirii pentru noul complex social.

În cuvântul de învăţătură, ierarhul a vorbit, printre altele, şi despre importanţa așezămintelor sociale parohiale: „Nevoile enoriașilor unei parohii sunt fundamental legate de Dumnezeiasca Liturghie, dar viața creștină nu se rezumă doar la aceasta. Există o vorbă în înțelepciunea populară și bisericească: «Vai de cel care este creștin doar de duminică!» Creștinul adevărat nu poate fi doar «de duminică». Suntem chemați să fim creștini în orice clipă a vieții noastre: și în concediu, și în supermarket, și în fața televizorului. Spun aceasta și în legătură cu așezămintele sociale parohiale: nu putem avea doar Liturghia ca lucrare exclusivă a Bisericii; de la Liturghie izvorăște totul, dar ea se prelungește și dincolo de zidurile bisericii atât în familie, cât și în viața comunității”.

La final, părintele protopop Constantin Macuc, parohul Bisericii „Sfântul M. Mucenic Gheorghe“ - Săveni, a primit din partea Mitropolit Moldovei și Bucovinei distincția „Crucea Sfântul Ierarh Dosoftei”, ca urmare a implicării sale în realizarea lucrărilor de construcţie şi de înfrumuseţare a casei praznicale. Aceeași distincție au primit și preoții Gheorghiță Bădărău (Parohia „Sfânta Treime” – Botoșani) și Liviu Constantin Nechita, consilier patriarhal. De asemenea, au fost evidenţiate persoanele care s-au implicat în construirea așezământului, printre care s-au numărat și primarul orașului Săveni – dl Petru Relu Târzioru, presbitera Maria Macuc, epitropul Gheorghe Dascălu, cântărețul bisericesc Constantin Nechita, d-l Andrei Pintilie.

Citește alte articole despre: sfintire, complex social